Maracana: Flamengo ve Fluminense stadyumunun kapasitesi, yeri, bilgiler ve video turu

Maracana, dünyanın en büyük stadyumu olması planlanan 1950 Dünya Kupası’nın amiral gemisi mekanı olarak inşa edildi.

Resmen Maracana olarak bilinen Estadio Jornalista Mario Filho, iki dünya kupası finali varlığında ve bunu yaparken kaydettiği en yüksek seyirci katılımı futbol tarihinde.

Tarih açısından zengin ve hikayelerle dolu Maracana, tüm spor tutkunları için mutlaka görülmesi gereken bir mekan haline geldi.

Yani bir ziyaret planlıyorsanız, HEDEF bilmeniz gereken her şeyi size getiriyor.

Maracana nerede?

Adres: Profesör Eurico Rabelo Rua, s/no, Porto 18, Maracan, Rio de Janeiro

Google haritaları: Maracana stadyumu için daha fazla yol tarifi burada bulunabilir.

Maracana, Rio de Janeiro’nun doğusunda, şehir merkezine yaklaşık beş kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Copacabana ve Ipanema plaj alanlarının yaklaşık 12 kilometre kuzeyinde yer almaktadır.

Metro ve Tren

Stadyuma metro ve trenle kolayca ulaşılabilir. Maracana istasyonu Rio şehir merkezinden veya Flamengo ve Botafogo mahallelerinden erişilebilen 2. metro hattı üzerindedir.

Trene binmeyi seçerseniz, kırmızı Ramal Deodoro hattı ve Maracana istasyonunda inin.

Maracana ne zaman inşa edildi?

Maracana resmen açıldı 16 Haziran 1950, Rio de Janeiro ve Sao Paulo’dan seçilmiş oyuncular arasında bir hazırlık maçı ile. Stadyumun inşaatı Ağustos 1948’de başladı ve tamamlanması iki yıldan kısa sürdü.

Açılışından sadece sekiz gün sonra Maracana, Brezilya ile Meksika’yı (4-0) karşı karşıya getiren 1950 Dünya Kupası’nın ilk maçına ev sahipliği yaptı. Daha sonra Uruguay ve Brezilya arasındaki finale (2-1) ev sahipliği yapmadan önce ilk tur grup aşamasında dört, ikinci tur aşamasında üç maça daha ev sahipliği yapacak.

Maracana’nın kapasitesi nedir?

Maracana’nın mevcut resmi kapasitesi hemen altında 79.000.

Bununla birlikte, 1950 Dünya Kupası finaline resmi katılım, şaşırtıcı bir şekilde 173.000 ödeyen seyirciydi, ancak 200.000’den fazla kişinin maçı tribünlerden canlı izlediği tahmin ediliyor.

Maracana, güvenlik düzenlemelerinin kapasitenin azaltılmasını ve stadyumun tamamen oturmasını gerektirdiği 1990’lara kadar değişmeden kaldı.

Brezilya 2014’te başka bir Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmaya devam etti ve Maracana’nın turnuvanın amiral gemisi olacağı açıktı, bu nedenle 2010’da üç yıllık bir inşaat planında alt katın tamamen yeniden yapılandırılmasının yanı sıra kurulumun da yapıldığı görüldü. 79.000 kişilik oturma kapasitesine sahip yeni bir çatı.

Maracana’da hangi takımlar oynuyor?

Flamengo ve Fluminense, Maracana’yı normal evleri yaptı. Botafogo ve Vasco da Gama gibi diğer Rio kulüpleri, zaman zaman yüksek profilli maçlar için stadyumu kullanıyor.

Brezilya milli futbol takımı da genellikle Maracana’da, elemelerde ve hazırlık maçlarında oynuyor.

Maracana müzik konserleri ve diğer etkinliklere ev sahipliği yapıyor mu?

Maracana futbolun yanı sıra konserler ve diğer spor etkinlikleri de dahil olmak üzere çeşitli gösterilere ev sahipliği yapıyor.

Frank Sinatra, 1980’de stadyumun 30. yıldönümünü anmak için Maracana’da 175.000 kişilik bir kalabalığa sahne aldı ve o zamandan beri Michael Jackson, Madonna, The Rolling Stones ve Coldplay orada sahne aldı.

1980’den 1983’e kadar Brezilya ve Birleşik Sosyalist Sovyet Cumhuriyeti arasındaki voleybol maçları Maracana’da yapıldı; maçlarından biri, o zamanlar bir dünya rekoru olan 95.000 seyirci çekti.

Maracana ayrıca 2016 Olimpiyatları, Paralimpik Oyunları ve 2007 Pan Amerikan Oyunları’nın açılış ve kapanış törenlerine ev sahipliği yapmak için seçildi.

Maracana oturma planı nedir?

Maracana için bir oturma planı futbol triger web sitesinde bulunabilir.

Maracana turu rezervasyonu yapabilir misin?

Maracana her ikisini de sunuyor rehberli ve kendi kendine rehberli turlarbasın odasını görüntülemeyi ve tarihi stadyumda meydana gelen ikonik anlara ilişkin bilgileri içerir.

Pele’nin ayak izi ve Garrincha’nın 1962 Dünya Kupası forması turun öne çıkan özellikleri.

Bir turun maliyeti 27,50 R $’dan başlar (£4,50) ve rehberlere bağlı olarak 65 R$’a (10.50 £) kadar çıkabilir, tur sabah 9’dan akşam 4’e kadar devam eder ancak saatler maç günlerinde değişiklik gösterir.

Daha fazla bilgi ve rezervasyonlar Tour Maracana web sitesinde bulunabilir.

daha fazla okuma

Yorum yapın