Liverpool’un diğer Kolombiyalısı: Anderson Arroyo’nun inanılmaz yolculuğu, Luis Diaz’ın kırmızıyla yeniden bir araya gelmesiyle sona erebilir mi?

Luis Diaz, İngiltere’deki tüm sezonunda Premier Lig’i fırtına gibi ele geçirmeye çalışırken, Liverpool’un diğer Kolombiyalısı, dört yıl içinde altıncı kredi büyüsüne hazırlanıyor.

Muhtemelen bu aşamada Anderson Arroyo hakkında pek bir şey duymamışsınızdır. Güney Amerika gençlik futbolunun keskin bir izleyicisi olmadıkça ya da Çek, Belçika veya İspanya alt liglerinin hayranı olmadıkça, hayır.

Ancak Liverpool, Avrupa’daki profilini oluşturmaya çalışırken 22 yaşındaki oyuncunun gelişimini kesinlikle yakından takip ediyor.

Kulübün kredi yönetimi direktörü David Woodfine, Arroyo ileriye doğru bir adım daha atmak istediği için bu sezon Bask ülkesine düzenli geziler yapacak.

Sezonu, bu ayın başlarında sezonluk bir kredi anlaşması imzalayan İspanyol Segunda Division ekibi Alaves ile geçirecek.

Bunu yapmadan önce, Liverpool sözleşmesini 2025’e kadar uzattı. Reds’in ilk takımı hala biraz uzakta olabilir, ancak en azından göze çarpmak için bir şansı daha var.

Alaves, Kolombiya’yı 23 yaş altı seviyesinde temsil eden ve Ekvador’daki 2017 Copa America’da Diaz’ın U20 tarafında takım arkadaşı olan çok yönlü defans oyuncusunu sahaya çıkarmak için yoğun bir rekabet yaşadı.

Arroyo o turnuvada sadece 17 yaşındaydı (Diaz bu sırada 20 yaşına girdi), ancak yeteneklerle dolu bir yarışmada kendini beraat ettirdi.


Richarlison, Lucas Paqueta, David Neres, Lautaro Martinez, Cristian Romero ve Manchester United’ın yeni çocuğu Lisandro Martinez gibi isimler yer aldı ve Rodrigo Bentancur’u içeren Uruguay tarafı sonunda galip geldi.

Liverpool, iki yıl önce Meksika’da bir U17 turnuvasında izcilerin izlediği Arroyo’nun potansiyeli konusunda zaten uyarılmıştı.

O zamanlar Kolombiyalı ikinci kademe forma giyen Fortaleza CEIF için oynayan bir sol bekti ve Merseyside’da bir dizi başarılı denemeden sonra sonunda Şubat 2018’de Reds’e imza attı ve hemen Mallorca’ya 18 aylık bir kredi anlaşmasıyla katıldı.

Onun yolculuğu dikkat çekicidir. Bir altın madencisinin oğlu olan Arroyo, Batı Kolombiya’nın yoksul Choco bölgesinde, Medellin’den batıya üç buçuk saatlik bir araba yolculuğu mesafesinde, uzak bir yağmur ormanı kasabasında büyüdü.

Yaklaşık 600 kilometre doğudaki Cota’da bulunan Fortaleza CEIF’e 15 yaşında katıldı ve orada geçirdiği üç yılda 22 profesyonel maça çıkacaktı.

Daha sonra “Öğrenme zamanıydı” dedi. kablosuz ağ. “Ama unutulmaz bir zamandı.”

Liverpool’da, o zamanlar kulübün deneme yöneticisi ve şimdi de akademi işe alım koordinatör yardımcısı olan popüler Frederico Paciencia tarafından bakıldı.

Paciencia Portekizli ve bu nedenle oyuncu ve ailesiyle yakın ilişki kurarak Liverpool’un Arroy’un imzasını güvence altına almak için Kolombiya’nın önde gelen kulüplerinin yanı sıra Avrupa’daki diğer kulüplerin ilgisini çekmesini sağladı.

İngiltere’de çalışma izni olmadığı için hemen ödünç verildi. Mallorca’nın B takımı için İspanyol futbolunun dördüncü kademesinde oynadı, ancak yakın zamanda Segunda Division’a terfi eden ilk takıma giremedi. Bu nedenle, anlaşması erken feshedildi.

Anderson Arroyo Kolombiya 17 Yaş Altı GFXGetty/HEDEF

Yine de adada geçirdiği zamanın tadını çıkardı.

“Çok hoştu,” dedi daha sonra. “İstediğimi alamadım ama büyümemde ve gelişmemde bana çok yardımcı olan şeyler öğrendim.”

Belçika tarafında Gent’teki bir sonraki kredi büyüsü daha az zevkliydi. Tek bir ilk takımda yer alamadı ve kulüp içindeki bir iç anlaşmazlığın kurbanı olan yedeklerle antrenman yapmaya sürgün edildi.

Liverpool’a döndüğünde de şansı değişmedi.

2019 yazında, Jurgen Klopp’un Melwood’daki kıdemli takımıyla bir hafta antrenman yaptıktan sonra, sezon öncesi Amerika turu için onlarla yola çıkacaktı, ancak antrenmanda kırık bir metatars yüzünden altı hafta sahalardan uzak kalacaktı. .

Formdayken, Çek takımı Mlada Boleslav’a katıldı, ancak bu noktada düzenli olarak Kolombiya’nın Olimpiyatlara hazırlanan U23 takımında yer aldı.

Bu, onu teknik direktör Jozef Weber ile çatışmaya soktu ve Skoda’nın sahip olduğu kulüple olan fırsatlarını kısıtladı. 2019-20 sezonunda ligde sadece iki kez forma giydi.

Ancak Liverpool rahattı.

Şimdi Reds’in sportif direktörü Julian Ward, oyuncunun menajeri Matthieu Grossin ile bağlantı kurdu ve Arroyo’nun normal futbolu güvence altına almak için bir seviye düşürmesi gerektiğine karar verildi.

Anderson Arroyo Gent GFXGetty/HEDEF

İspanya’da üçüncü ligde yer alan Salamanca’ya geçişi meyvesini verdi ve 2020-21’de 21 maçtan sonra, sanal olarak her zaman var olduğu Mirandes’e geçiş yaparak tekrar yükselmeyi başardı.

Şimdi en son meydan okuma geliyor.

Geçen sezon La Liga’dan düşen Alaves, bu sefer yükselmek için favoriler arasında olacak, bu da daha fazla baskı ve daha fazla beklenti anlamına geliyor. Arroyo, hem kendisinin hem de Liverpool’un tercih ettiği sağ bek pozisyonunda oynamayı bekliyor.

Eğer parlayabilirse, üst düzey uluslararası ödüller bunu takip edebilir. Bu da, çalışma izni alma şansını artıracak ve belki de bir gün Liverpool’un ilk takımında yer alma hayaline yardımcı olacaktı.

Hedefim, dileğim, hayalim bu” dedi. livepool.com bu senenin başlarında. Kulübe imza attığımdan beri özlemini çektiğim şey buydu ve umarım bu hayal gerçekleşir.”

“Bu yüzden her gün işleri en iyi şekilde yapmak istiyorum. Orada olmalıyım ve oraya ulaşmak için her şeyimi vereceğim.”

Hayalini gerçekleştirip gerçekleştirmediğini zaman gösterecek. Ama kesinlikle bundan henüz vazgeçmek üzere değil.

Kim bilir belki bir gün o ve Diaz kırmızılar içinde yeniden bir araya gelirler.

Yorum yapın