La Liga’nın Man City ve PSG’yi yendiği gün: İspanya ligi UEFA’ya olağanüstü transfer şikayetinde bulundu

İspanyol bölümü Nisan ayında Premier Lig tarafına şikayette bulundu ve Fransız şampiyonlarına karşı bir şikayette bulundu.

La Liga, Paris Saint-Germain ve Manchester City hakkında, finansal fair play düzenlemelerini “sürekli ihlal ettiği” gerekçesiyle UEFA’ya şikayette bulundu.

İspanyol üst uçuş, Nisan ayında Premier Lig ekibine karşı bir ilk şikayette bulunulduğunu, ancak Fransız devleri hakkında başka bir şikayetin takip edildiğini ortaya koydu.

La Liga, iki takımın “düzensiz finansmanının” ve büyük harcamalarının UEFA’nın kurallarını ihlal ettiğini ve tüm Avrupa liglerini ve kulüplerini etkilediğini savunuyor.

La Liga, Man City ve PSG hakkında ne dedi?

Lig ayrıca, PSG başkanı Nasser Al-Khelaifi’nin Avrupa Kulüpler Birliği (ECA) başkanlığındaki rolü ve organizasyonun UEFA’nın yürütme komitesindeki delegesi rolüyle ilgili bir çıkar çatışmasına da atıfta bulundu.

Açıklamada şöyle denildi: “LaLiga, bu hafta UEFA’ya, Nisan ayında Manchester City’ye karşı bir başkasına katılacak olan PSG’ye karşı, bu kulüplerin mevcut finansal fair play düzenlemelerini sürekli olarak ihlal ettiğini anlamak için şikayette bulundu.

“LaLiga, bu uygulamaların futbolun ekosistemini ve sürdürülebilirliğini değiştirdiğini, tüm Avrupa kulüplerine ve liglerine zarar verdiğini ve yalnızca futbolun kendisinde üretilmeyen parayla yapay olarak piyasayı şişirmeye hizmet ettiğini düşünüyor.

“LaLiga, bu kulüplerin düzensiz finansmanının ya doğrudan para enjeksiyonları yoluyla ya da sponsorluklar ve piyasa koşullarına uymayan veya ekonomik anlamda mantıklı olmayan diğer sözleşmeler yoluyla gerçekleştirildiğini anlıyor.

“UEFA öncesi Manchester City’ye yönelik şikayetler Nisan ayında yapılmıştı ve bu geçen hafta PSG’ye tekabül eden şikayet sunuldu, ancak önümüzdeki günlerde bu şikayetlerin bir kısmının yeni yetkililerin katkılarıyla uzatılacağı da göz ardı edilmedi. veri.

“Ayrıca LaLiga, yetkili Fransız organları nezdinde ve Avrupa Birliği nezdinde en kısa sürede idari ve adli işlemlerde bulunmak amacıyla Fransız avukat Juan Branco da dahil olmak üzere Fransa ve İsviçre’deki hukuk firmaları ile sözleşme imzaladı.

İsviçre’de LaLiga, Nasser Al-Khelaïfi’nin PSG, UEFA, ECA ve BeIN Sports’taki farklı rollerinden kaynaklanan olası çıkar çatışmaları nedeniyle farklı temsil seçenekleri üzerinde çalışıyor.”

La Liga’nın şikayeti Haaland & Mbappe ile mi ilgili?

İspanya liginin UEFA’ya itirazı, Erling Haaland’ın City’ye transferinin ve Kylian Mbappe’nin PSG’deki sözleşmesini uzatmasının ardından geldi.

Mbappe’nin uzun süredir Real Madrid’e katılması bekleniyordu ve forvetin annesi, Avrupa şampiyonu ile bir anlaşması olduğunu söyledi.

Ancak, Fransız kulübüyle, yasal yollara başvurma ve UEFA ve Avrupa Birliği’ne şikayette bulunma sözü veren Madrid ve La Liga’nın öfkesine çok benzeyen üç yıllık bir sözleşme taahhüdünde bulundu.

Haaland da Madrid ve Barcelona’nın peşinde olduğu gibi La Liga’ya taşınmakla bağlantılıydı.

Ancak, Borussia Dortmund’dan 51 milyon £ (63 milyon $) değerinde bir anlaşmayla City’ye katılmayı kabul etti.

Man City, PSG ve UEFA finansal fair play kuralları

UEFA, kulüplerin kazandıklarından daha fazla para harcamasını ve başlarını belaya sokmasını önlemek için finansal fair play kurallarını uygulamaya koydu.

City ve PSG, düzenlemeleri ihlal ettikleri iddiasıyla soruşturmalara konu oldu.

UEFA başlangıçta İngiliz takımını “ciddi ihlaller” nedeniyle Avrupa kupalarından men etti, ancak kulüp cezayı temyiz etti ve ardından Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) tarafından bozuldu.

2014 yılında hem PSG hem de City, Avrupa futbolunun yönetim organı tarafından para cezaları ve transfer harcamalarına kısıtlamalar şeklinde yaptırım uygulandı.

daha fazla okuma

Yorum yapın