İngiltere Kadınlar Euro 2022 kadrosu: Houghton son kadroyu kaçırırken Kirby geldi

Lionesses’in eski kaptanı kadrodan çıkarıldı ancak Chelsea forveti Şubat ayından beri oynamamasına rağmen onay aldı.

İngiltere baş antrenörü Sarina Wiegman, bu yaz Avrupa Kadınlar Şampiyonası için kadrosunu açıkladı.

Uzun süredir geçici kadroya alınan Lionesses kaptanı Steph Houghton, sakatlığı nedeniyle Ocak ayından bu yana maça çıkmadığı için kadro dışı bırakıldı.

Manchester City defans oyuncusu geçen sezon FA Kadınlar Süper Ligi’nde sadece beş maça çıktı ve Wiegman göreve başladığından beri milli takımda forma giymedi.

İngiltere’nin UEFA Euro 2022 kadrosunu kim kurdu?

Kirby’ye, şubat ayından bu yana hastalık nedeniyle dışarıda olmasına rağmen turnuvada yer alması için yeşil ışık verildi.

Toplam dokuz oyuncuya ilk kez büyük bir turnuvada ülkelerini temsil etme şansı verilecek.

Ellie Roebuck, Hannah Hampton, Jess Carter, Lotte Wubben-Moy, Alessia Russo, Ella Toone, Lauren Hemp, Chloe Kelly ve Beth England, İngiltere ile ilk kez büyük bir yarışmada boy gösterecekler.

İngiltere’nin Euro 2022 kadrosundan kimler kaldı?

Houghton’un yanı sıra kaleci Sandy MacIver da geçici kadrodan çıkarıldı.

Niamh Charles, Lucy Staniforth ve Katie Zelem de ön seçimde yer almalarına rağmen yoklar.

Jordan Nobbs, bir diğer önemli eksiklik, Arsenal orta saha oyuncusu, Mayıs ayında açıklandığında dizinden sakatlanması nedeniyle yaz için kadro dışı bırakıldığı için geçici kadroda yer almıyor.

Wiegman kadro hakkında ne dedi?

Duyurudan sonra bir basın toplantısında Houghton’un yokluğu sorulduğunda Wiegman, “Bu zor bir karardı, ancak bence rekabet etmeye hazır değil.

“Onunla bir plan yaptık, onun için yapabileceği her şeyi yaptı ve mümkün olduğunca onu destekledik.

“Antrenmana geldi, çok iyi bir yerde ama rekabet etmeye hazır değil. Bu sadece bir zaman meselesi ve o kadar zamanımız yok.”

“Her oyuncu için hayal kırıklığına uğramamız zor. İngiltere maçında büyük etkisi olan çok büyük bir oyuncu ve her şeyi yaptı ama diğer oyuncular da her şeyi yapıyor. Bu gerçekten zor.

“Tabii ki gerçekten çok ama çok hayal kırıklığına uğradı ve bunu yapmak için her şeyi yaptığını biliyorum, bu yüzden mutlu değildi. Sadece ona verdiğim argümanları aldı ve şimdilik bıraktık. Daha sonra iletişime geçeceğiz.”

Koç, Kirby’yi dahil etme kararıyla ilgili olarak şunları söyledi: “İyi gidiyor. Antrenmanlarda oyun oynuyor ve yarın yarışmaya hazır.”

Houghton’un ihmali, Wiegman tarafından doğru çağrıdır

HEDEFKadın futbol muhabiri Amee Ruszkai yazıyor…

Kadro açıklamasındaki büyük konuşma, anlaşılır bir şekilde, son sekiz yıldır İngiltere kaptanı olan Houghton’un yokluğudur.

Wiegman’ın yazdan önce Leah Williamson’a kaptanlığı vermesi, Houghton’un uzun süredir sakat kalması, Manchester City savunucusunun dahil edilmeyeceğini doğruladı.

Ancak, Mayıs ayında geçici kadronun açıklanmasından sonra başlayan kamplarda, kadro için geç bir ücret ödedi ve tam eğitime geri döndü.

Onun ihmali, uzun yıllardır Lionesses için çok önemli olan bir oyuncu için büyük bir darbe, özellikle de ev sahibi Euro olduğu göz önüne alındığında.

O mükemmel bir lider ve 2020-21 sezonunda gerçekten harika bir form yakaladı, ancak son kampanya, bir Aşil sorunu sezonunu Ocak ayında bitirmeden önce sakatlıklarla ve sonuç olarak ritimle mücadelesini gördü.

İngiltere bu turnuvayı kazanmak istiyorsa – ki bu onların açıkça bahsettiği bir hırs – baştan aşağı tam uyumlu bir kadroya sahip olmak zorunda.

Kirby de Şubat ayından bu yana forma giymiyor, ancak bir yorgunluk sorununun ardından önemli bir süreç geçirerek Chelsea’nin Mayıs ayında FA Cup finali için maç günü kadrosuna dahil oldu.

Takımın geri kalanına gelince, özellikle Chloe Kelly’nin seçimi yaptığını görmek harika. Man City kanat oyuncusu, geçen Mayıs ayında gerçekten istisnai bir sezon geçirdikten sonra bir ACL yaralanması geçirdi ve bu sezon, Olimpiyatlarda oynamak için Tokyo’ya giden uçakta neredeyse garantili bir yeri acımasızca reddetti.

Bu yazdan önce tekrar formda kalmak için inanılmaz derecede sıkı çalıştı ve bu, Wiegman için gerçek bir oyun değiştirici olabilecek bir oyuncu için mükemmel bir ödül.

UEFA Kadınlar Euro 2022 ne zaman başlıyor?

Bu yazki turnuva 6 Temmuz’da İngiltere’nin Manchester United’ın ikonik Old Trafford’unda Avusturya’ya karşı Euro’yu açmasıyla başlayacak.

Norveç ve Kuzey İrlanda, Lionesses’in grup aşamasındaki diğer rakipleri.

Eleme etapları 20 Temmuz’da başlayacak ve gruplarını kazanırlarsa İngiltere o etap için ilk harekete geçecek, final ise 31 Temmuz’da Wembley’de oynanacak.

İngiltere’nin UEFA Kadınlar Euro 2022 kadrosu

kaleciler: Mary Earps (Manchester United), Hannah Hampton (Aston Villa), Ellie Roebuck (Manchester City).

savunucuları: Millie Bright (Chelsea), Lucy Bronze (Manchester City), Jess Carter (Chelsea), Rachel Daly (Houston Dash), Alex Greenwood (Manchester City), Demi Stokes (Manchester City), Lotte Wubben-Moy (Arsenal).

orta saha: Fran Kirby (Chelsea), Jill Scott (Aston Villa, Manchester City’den kiralık), Georgia Stanway (Bayern Münih), Ella Toone (Manchester United), Keira Walsh (Manchester City), Leah Williamson (Arsenal).

Forvet: Beth England (Chelsea), Lauren Hemp (Manchester City), Chloe Kelly (Manchester City), Beth Mead (Arsenal), Nikita Parris (Arsenal), Alessia Russo (Manchester United), Ellen White (Manchester City).

daha fazla okuma

Yorum yapın