FIFA raporları, Euro ve AFCON finalistlerinin yarısının çevrimiçi tacize uğradığını ortaya koyuyor

Yeni bir FIFA raporu, son Avrupa Şampiyonası ve Afrika Uluslar Kupası finallerine katılan oyuncuların yarısından fazlasının ayrımcı çevrimiçi tacize uğradığını ortaya koydu.

Marcus Rashford, Jadon Sancho ve Bukayo Saka, İngiltere’nin İtalya’ya mağlubiyeti sırasında penaltılarını kaçırdıktan sonra geçen yaz bir suistimale maruz kaldılar.

Ancak üçlü yalnız olmaktan çok uzaktı ve sosyal medyanın futbolcuları hedef almak için kullanılmasıyla ilgili oyundaki gerçek bir soruna işaret etti.

Rapor ne buldu?

Tehdit Matrisi tarafından FIFA’nın yönlendirmesi üzerine yürütülen rapor, iki kıtasal müsabakanın yarı final ve final aşamalarında yayınlanan yüz binlerce gönderiyi inceledi.

Finale katılan oyuncuların yüzde 55’inden fazlasının bir tür ayrımcı suistimal aldığını ve bu trafiğin çoğunun kendi ülkelerindeki kullanıcılardan geldiğini tespit etti.

Homofobik mesajlar en yaygın olanıydı ve bunu ırkçılık takip etti.

Kötüye kullanım, penaltılarını kaçıran üç siyah İngiltere oyuncusuna karşı daha büyüktü, ancak genel olarak en fazla sayıda hücum mesajı için bir Mısırlı yedek oyuncu seçildi.

Raporda ayrıca sosyal medya platformları arasında farklılıklar bulundu; Twitter’daki kötüye kullanım finaller boyunca daha sabitken Instagram’da, örneğin İngiltere’nin yenilgisinin hemen ardından olaylar tarafından daha fazla yönlendirildiğini kanıtladı.

FIFA rapor hakkında ne dedi?

FIFA Başkanı Gianni Infantino, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “Bizim görevimiz futbolu korumak ve bu, sahadaki başarılarıyla hepimize neşe ve mutluluk getiren oyuncularla başlıyor” dedi.

“Maalesef, sosyal medya kanallarında oyunculara, antrenörlere, maç görevlilerine ve takımların kendilerine yönelik paylaşımların yüzdesinin kabul edilemez olduğu ve bu tür ayrımcılığın – her türlü ayrımcılık gibi – futbolda yeri olmadığı yönünde gelişen bir eğilim var. ”

daha fazla okuma

Yorum yapın