‘Eğer ölürsem’ – Mane, Liverpool’un isteklerine aykırı olan Afcon’a Senegal’e sözleşme teklifinde bulundu

Bayern Münih’e yaz transferini tamamlayan bir adam, ülkesini temsil etmek için o kadar çaresizdi ki, hayatını tehlikeye atmaya hazırdı.

Sadio Mane, Liverpool’un isteklerine karşı geldiğini ve Afrika Uluslar Kupası sırasında Senegal’e sahada ölmesi halinde tüm sorumluluğu üstlenmesini sağlayacak bir teklifte bulunduğunu açıkladı.

30 yaşındaki forvet, Ocak ayında Cape Verde’ye karşı oynadığı son 16 maçında bir beyin sarsıntısı geçirdi ve Vozinha ile çarpıştı ve 2-0’lık galibiyette açılış golünü attıktan kısa bir süre sonra sahayı terk etmesine neden oldu.

Mane’ye en az beş gün dinlenmesi tavsiye edildi, Premier Lig işverenleri izlenen protokolleri görmek için istekliydi, ancak ülkesini zafere götürmek için umutsuz bir adam doktorlara ve koçlara ne pahasına olursa olsun çeyrek final yapacağını açıkça belirtti. .

Mane, Senegal için ölmeye hazır mıydı?

yele anlattı Pro Direct Futbol Fransa Senegal için hiçbir maçı kaçırmama konusundaki kararlılığını şöyle anlatıyor: “Cape Verde’ye karşı sakatlandığımda ve beyin sarsıntısı geçirdiğimde, o gün bundan hiç bahsetmedim.

Liverpool federasyona baskı yaptı ve FIFA’ya en az beş gün dinlenmeye ihtiyacım olduğunu ve bu nedenle çeyrek finali kaçıracağımı belirten bir mektup yazdı.

“Milli takım doktorumuz da bu kurallara uymak zorundaydı. Bunu bana söylediklerinde antrenörü aradım ve ona ‘Doktor oynamamı istemiyor ama beni ilk 11’e koymalısın’ dedim.

“Federasyon başkanını aradım ve bir toplantı yapmamız gerektiğini çünkü oynamam gerektiğini söyledim. Hayatımdan vazgeçebilirim.”Mane, sonunda son sekizde Ekvator Ginesi’ne karşı sıraya girdiğini ekledi: “’Oynamam gerektiğini biliyorum ama bir sözleşme yapalım’ dedim. Bu benim sorumluluğum olacak, imzalayacağım’.

“Eğer ölürsem, bunun benim hatam olduğunu söylemek zorundalar. Kimsenin suçu yok. ‘Sadio oynayamazsın’ dediler ama ben ‘hayır, söz konusu değil’ dedim.

“Saat 1 veya 2 civarındaydı, herkes panikledi ve ‘koç, biliyorum sen bile korkuyorsun’ dedim. Ölsem ya da ne olursa olsun, gönüllü olarak oynadığımı söyleyen bir mektup yazmanız yeterli’. Herkes gergindi.

“Kağıdı imzalamadım ama sonunda ‘hayır hayır mümkün değil’ dediler ama ben hazırdım doktor ‘Tamam maç günü sabah bir tarama yapalım’ dedi.

“Sabah taramayı yaptık, Afrika Futbol Konfederasyonu’na gönderdik, doktorla görüştüler, hiçbir şey yoktu, doktor ‘Tamam oynayabilirsin’ dedi çünkü bir kağıt imzaladığımı görmek karmaşık olurdu. onun için de. Allah’a şükür her şey yolunda gitti.”

Mane doğru seçimi mi yaptı?

Ekvator Ginesi ile yüzleşmek için temizlendikten sonra Mane, Senegal’in 3-1’lik bir zafer kazanmasına yardımcı oldu.

Daha sonra yarı finalde Burkina Faso’yu aynı skorla yendiler ve finalde Mısır ile bir tarih belirlediler.

120 dakika sonra golsüz sona erdi, ancak Mane, Senegal için belirleyici şut vuruşunu dönüştürmek için cesaretini korudu ve onlara tarihi bir ilk kıta şampiyonluğu sağladı.

daha fazla okuma

Yorum yapın