Antonio Nusa: Norveçli Neymar, Haaland & Co ile kaosa neden olacak

Dünyanın en iyi genç oyuncuları hakkında daha fazla bilgi için, takip edin NXGN üzerinde Instagram, heyecan ve TikTok.

27 Haziran 2021’de, nihai şampiyonlar Bodo/Glimt’e karşı oynanan oyunda, Stabaek sol kanat oyuncusu topu taç çizgisine sıkıca tuttu. İki dokunuş ve bir hızlanma patlaması onu ceza sahasına soktu. O zamanlar; kaos. Omuzdan bir düşüş, topu rakipten uzaklaştırdı ve minimum geri kaldırma ile top köşeye doğru eğimli, kıvrık bir vuruş yaptı.

Bu Antonio Nusa’nın üçüncü profesyonel maçıydı.

Norveç futbolunun sağlığı iyi. Erling Haaland’da önümüzdeki 15 yıl için gol atan poster çocuğu var. Martin Odegaard şeklinde oyun kurucu orta saha oyuncusu da var.

Geleceğe yönelik saldırılarında şimdi eksik olan şey, o kaos unsurudur; Oyunu değiştiren bir beceri anı üretebilen veya bir şans yaratmak için sahanın uzunluğunu sallayabilen bir oyuncu.

Nusa’nın Norveç milli takımında Haaland ve Odegaard’a katılmasına bir veya iki yıl uzakta olabilir, ancak 17 yaşındaki oyuncunun profesyonel kariyerine başlama şekli göz önüne alındığında, bu ihtimal karşısında gözünü korkutması pek mümkün değil.

Odegaard’ın ardından Norveç tarihinin en genç ikinci golcüsü ve Club Brugge tarihinin en genç golcüsü olan Nusa’s, potansiyeline ulaşırsa oyunun en iyileriyle birlikte anılabilecek bir isim.Nusa, “Kaos yaratmayı seviyorum” dedi. Aftonposten Nisan 2021’de. “Neymar benim rol modelim çünkü o da benim gibi top sürmesiyle sahada kaos yaratıyor. O dünyanın en iyilerinden biri.”

Gencin eski Stabaek takım arkadaşı Mats Solheim, “Nusa’nın hareketlerinde ve topu kullanma biçiminde Neymar ile benzerlikler görebiliyorum” diyor.

“Hala bir küçük aralarında boşluk var, ama oraya gidebilir.”

Futbolun en iyi harika çocuklarına göz atın NXGN:

Bu, sadece 17 üst düzey forma giyen bir oyuncu hakkında konuşurken oldukça büyük bir iddia, ancak Nusa’nın anavatanındaki kahramanlıkları göz önüne alındığında şaşırtıcı değil.

Stabaek’e 13 yaşında alt lig ekibi Langhus IL’den katılan Nusa, 16. doğum gününden bir aydan kısa bir süre sonra Mayıs 2021’de birinci takım mücadelesine girdi.

Bodo/Glimt’e karşı golün ardından, ertesi hafta ilk büyük başlangıcında Viking’e karşı iki gol atarak bunu destekledi. Genel tercihi soldan oynamak ve sağından kesmek – Viking’e karşı her iki gol de zayıf soluylaydı.Leeds United’ın eski defans oyuncusu ve şu anda Norveç 16 Yaş Altı Milli Takımı’nın koçluğunu yapan Gunnar Halle, Nusa’yı ilk kez çağırdıktan sonra, “Antonio’nun topla ilgili bazı aşırı becerileri var ve bu onu çok heyecanlandırıyor.”

“Meydan okuyabiliyor, rakiplerini geride bırakabiliyor ve dengesizlik yaratabiliyor, ancak onu o yaşta diğerlerinden ayıran şey onun da bitirici niteliklere sahip olması.”

İlk başarılarından sonra Stabaek’te bir yönetim değişikliğine rağmen, Nusa iyi performans göstermeye devam etti ve yeni teknik direktör Eirik Kjono’yu etkiledi, o da takımının hücumunu genç oyuncu üzerine inşa etti.

Kjono, “Antonio gelişerek harika bir oyuncu olacak. Norveç’te bu kadar iyi bir driplingci görmek nadirdir.

“Hızı, dengesi ve tekniği bir başka. Kariyerini takip etmek heyecan verici olacak.”

Ne yazık ki Stabaek taraftarları için, Ağustos 2021’de genç oyuncuyu Club Brugge’a 3 milyon € (2.6 milyon £ / 3.5 milyon $) bir anlaşmayla satma kararının ardından Nusa’nın kariyerini uzaktan takip etmek zorundalar.

Yine de, kampanyanın büyük bölümünü gençlik takımı Club NXT için oynayarak geçirdikten sonra, Belçika’daki ikinci kıdemli maçına unutulmaz bir golle damgasını vuran Nusa için şimdiden temettü ödeyen bir hamle.Rakip kalecinin ortalıkta görünmediği bir karşılaşma olabilir, ancak Nusa’nın son saniyelerde Union Saint-Gilloise’e karşı yaptığı vuruş, galibiyetin damgasını vurarak şampiyonluk yarışını Brugge’e çevirdi.

17 yıl 21 günde, daha önce Dirk Hinderyckx tarafından 1974’te kulübün en genç golcüsü olarak kırılan bir rekoru kırdı ve sezonun son gününde geleneksel rakipleri Anderlecht’e karşı kulübe ilk startını vermeden önce.

Nusa için 2021-22’de daha fazla fırsat gelmeli, bazıları Odegaard’ın 2015’te Real Madrid ile yaptığı gibi elit bir kulübe sıçramak yerine büyük hamlesini beklemekle doğru kararı verdiğine inanıyor.

Norveç yerine Nijerya’yı da temsil edebilecek olan Nusa, gelecekteki olası uluslararası takım arkadaşı hakkında “İnsanların benim ve onun hakkında konuştuğunu duydum ve bu eğlenceli ama kendimi başkalarıyla kıyaslamıyorum” dedi.

“Başkalarının 16 yaşındayken yaptıkları hakkında fazla düşünmüyorum. Yoluma devam edeceğim, o zaman beni ne kadar uzağa götüreceğini göreceğiz.”

Nusa’nın yolu, onu en tepeye ulaştığını görebilecek bir yöne götürüyor. Norveç ve Haaland kesinlikle bunu umuyor.

Yorum yapın