Anfield: Liverpool’un stadyum kapasitesi, konumu, gerçekleri ve video turu

İngiltere’nin en eski 10. stadyumu olan Anfield hakkında bilmeniz gereken her şey burada

Tarih açısından zengin olan Liverpool’un sahası, kulübü İngiltere’nin en çok madalya kazanan takımı yapan futbolun en iyi oyuncuları ve menajerlerinden bazılarına ev sahipliği yapmıştır.

Dünya çapında parlak ve zaman zaman şiddetli atmosferiyle tanınan Anfield, Reds’in ‘You’ll Never Walk Alone’ şarkı sözlerini duymak için bile olsa, şüphesiz tüm dünyadaki hayranlar için bir yapılacaklar listesi stadyumudur.

Yani bir ziyaret planlıyorsanız, HEDEF bilmeniz gereken her şeyi size getiriyor.

Anfield nerede?

Adres: Anfield Yolu, Liverpool, L4 0TH

Google haritaları: Stadyum için daha fazla yol tarifi burada bulunabilir

Anfield, Liverpool şehir merkezinin iki mil kuzeyinde, Anfield bölgesinin kalbinde yer almaktadır. Liverpool rakibi Everton’ın evi olan Goodison Park, sadece 800 metre uzaklıkta, Stanley Park ile ayrılmış durumda.

Sürme

M57’nin kuzeyinden gidiyorsanız, A580’i şehre doğru dört milin biraz altında takip edin, ardından sağınızda Walton Hall Park’ı geçtikten sonra Queens Drive’a sola dönün. Yarım mil sonra trafik ışıklarında sağa Utting Caddesi’ne dönün ve sağınızda stadyumu görene kadar devam edin.

Alternatif olarak, güneyden veya doğudan geliyorsanız, A5058 Queens Drive’a ulaşana kadar M62’yi takip edin. Trafik ışıklarından Utting Caddesi’ne sola dönmeden önce A5058’de üç mil kalın, oradan sağınızda zemin görene kadar devam edin.

Otobüs

Toplu taşıma kullanıyorsanız, şehir merkezindeki Liverpool Lime Street tren istasyonunun neredeyse tam karşısında bulunan Queens Square otobüs durağından 17 numaralı otobüse binin. Alternatif olarak, Paradise Street’ten 26 veya 27 numaralı otobüse veya St John’s Lane’den 917 numaralı otobüse binilebilir. Tüm otobüsler sizi doğrudan stadyuma götürür.

Tren

Anfield’a trenle gitmek de bir seçenek; yakındaki istasyonlar arasında Sandhills, Bank Hill ve Kirkdale bulunur, ancak üçü de Anfield’den yaklaşık yarım saatlik yürüme mesafesindedir.

Anfield ne zaman inşa edildi?

Anfield ilk kez açıldı 1884, ilk olarak Everton tarafından 1891 yılına kadar kullanıldı, kira konusundaki bir anlaşmazlığın Goodison Park’a taşınmasıyla sonuçlandı. Yeni kurulan Liverpool daha sonra 1892’de Anfield’a taşındı.

Sadece üç yıl sonra, stadyumda, on yıl sonra inşa edilmiş olmasına rağmen, ünlü Spion Kop’un yapımını da içeren çeşitli gelişmeler başladı. Daha sonra 1928’de Kop ucu uzatıldı.

1963 ve 1973 yılları arasında stadyumda yapılan çeşitli iyileştirmelerin bir parçası olarak eski Ana Stand kaldırıldı ve yenisiyle yeniden inşa edildi. Daha sonra Anfield, 1994 yılında tamamen oturmuş bir stadyuma dönüştürüldü.

Liverpool, 2000’lerin sonlarında daha büyük ve daha modern bir stadyum için Anfield’dan ayrılmayı düşündü ve hatta yakındaki Stanley Park’ta önerilen 60.000 kişilik bir stadyum için planlama izni aldı. Ancak, fon eksikliği nedeniyle planlar ertelendi ve sonunda terk edildi. Bunun yerine, sahiplik Anfield’ı yeniden geliştirmeyi ve genişletmeyi seçti.

Anfield’ın kapasitesi nedir?

Anfield’ın mevcut kapasitesi 54.074, onu İngiltere’deki yedinci en büyük stadyum yapıyor. Liverpool’un Wolves’a karşı oynadığı 1958’de 61,905’lik rekor bir katılım belirlendi.

Ancak, 1994 yılında, Hillsborough stadyum felaketinin talihsiz olaylarının bir sonucu olarak Anfield tamamen koltuklu bir stadyuma dönüştürüldüğünde stadyumun kapasitesi azaldı.

Ancak 2015 yılının Ocak ayında, ana tribünün yeniden inşası Anfield’a ek 8.500 koltuk eklediğinden, stadyumun kapasitesinde bir artış görüldü, geliştirme 2016-17 sezonu için zamanında tamamlandı.

Anfield’da hangi takımlar oynuyor?

Liverpool Anfield’ın tek kiracısıdır ve 1892’den beridir.

Bununla birlikte, İngiltere, en son 2006’da Uruguay’a karşı 2-1’lik bir galibiyetle sonuçlanan Anfield’de bir dizi uluslararası dostluk maçı oynadı.

Şaşırtıcı bir şekilde, Liverpool’un ezeli rakipleri Man Utd, bir holiganlık olayı nedeniyle Old Trafford’daki ilk iki iç lig maçını oynamaları yasaklandıktan sonra 1971-72 sezonunun ilk iç saha maçını Anfield’da oynadı. Man Utd, Arsenal’i 3-1 mağlup etti.

Zemin aynı zamanda, Fransa ve Hollanda arasındaki ve Fransızların penaltılarla galip gelen bir çeyrek final maçı da dahil olmak üzere, üç Euro 1996 maçına ev sahipliği yapmak için kullanıldı.

Anfield müzik konserleri ve diğer etkinliklere ev sahipliği yapıyor mu?

Anfield, The Zutons, Kaiser Chiefs ve Paul McCartney gibi isimlerin yer aldığı bir konseri izlemek için 36.000 kişinin katıldığı Liverpool’un Avrupa kültür başkenti kutlamaları da dahil olmak üzere bir dizi müzik etkinliğine ev sahipliği yaptı.

Canlı konserler 2019 yazında Take That, Bon Jovi ve Pink’in performanslarıyla Anfield’a geri döndü. Take That Liverpool taraftarı solisti Gary Barlow, kulübün marşı ‘You’ll Never Walk Alone’u seslendirmek için konuk vokalist Gerry Marsden’den yardım istedi.

Savaş arası yıllar boyunca, Liverpool’un sahası, Liverpudlian Nel Tarleton’ın Amerikan Freddie Miller’ı yenerek şampiyonluğu kazandığı dünya şampiyonluğu için tüy sıklet bir maç da dahil olmak üzere bir dizi boks maçına ev sahipliği yapmak için kullanıldı.

Anfield ayrıca, 40.042 seyircinin Avustralya’nın Yeni Zelanda karşısında galip gelmesini izlediği 2016 Rugby Ligi Dört Ulus Finali de dahil olmak üzere bir dizi ragbi maçına ev sahipliği yaptı.

Bir Anfield turu rezervasyonu yapabilir misiniz?

Liverpool, kulübün müzesine girişin yanı sıra, Liverpool’un son maçlarından 30 yıl sonra Jurgen Klopp yönetimindeki ilk lig şampiyonluğunun hikayesini anlatan stadyumun ‘Boom Room’ sergisini de içeren rehberli stadyum turları sunuyor.

Biletler yetişkinler için 23 £ ve çocuklar için 14 £ tutarındadır.

Turlar haftanın her günü 10:00 – 15:00 saatleri arasında yapılır, ancak programlar maç günlerinde değişebilir.

Rezervasyonlar çevrimiçi olarak yapılabilir. Walk-up’lara izin verilir, ancak bunlar müsaitlik durumuna bağlıdır, bu nedenle turu önceden ayırtmanız önerilir.

Anfield oturma planı nedir?

Liverpool Anfield Stadyum Standları

Daha fazla okuma:

Yorum yapın